Příručka pro motorkáře 2007

17. března 2007 v 10:44 | RacingTeam HJM |  Údržba a péče o motorky
Podzim
Znáte dobře svůj motocykl?
Rozumět dokonale svému motocyklu je základem bezpečné jízdy a plného prožitku venku na silnici.Motocykl by měl být velmi osobní věc jako třeba zubní kartáček a jeho kontrola před každou jízdou a pravidelná údržba ja samozdřejmostí.
Předjíždění
Při předjíždění vozidla se raděj několikrát ujistěte, že vozidlo nijak nehodlá změnit svůj směr jízdy (nespoléhejte na jeho směrovou signalizaci!!!) Pohlídejte si, že za vámi není žádné vozidlo (mohli byste ho v zrcátku přehlédnout) a pokud je, ujistěte s, že řidič vozidla nemohl přehlédnout vaši změnu signalizace a směru (můžete provést rychlou kontrolu otočením přes levé rameno).Tohle pravidlo platí i pro odbočování!!!
Jízda přes problémový povrch
1. Před problémovým místem (voda a jiná nečistota na silnici) podřaďte zpomalte
2. Je-li okolo provoz , ujistěte se, že ostatní řidiči registrují vaše zpomalení
3. Snažte se překonat špatný povrch silnice s motocyklem v kolmé poloze nebo alespoň neměnit prudce směr jízdy nebo rychlost. Při překonávání překážky ležící napříčpřes silnici spevněte váš posez, opřete se do stupaček a postupně přeneste váhu nejprve na zadní kolo a následně na přední.
4. Nezrychlujte, dokud celý motocykl není za problémovým místem
Jízda se spolujezdcem
Zatížení zadní části motocyklu, při jízdě se spolujezdcem ovlivní ovladatelnost motocyklu, proto nastavte odpružení podle hmotnosti spolujezdce (viz. vaše uživatelská příručka). Počítejte i se změnou brzného účinku - čím vyšší hmotnost na motocyklu, tím delší brzdná dráha !!!Naučte se spolujezdce nasedat vždy ze stejné strany a upozorňovat vás před nastoupením.
Brždění a jízda v zatáčkách
Je-li to nezbytné, můžete v nájezdu do zatáčky brzdit oběma brzdami, ale musíte to dělat postupně a menší silou než při přímé jízdě. Pro maximální brzdný účinek v krizové situaci se pokuste srovnat motocykl do kolmé polody a silně brzděte (pokud to umožňuje situace na silnici). Dostanete-li v zatáčce při rychlejší jízdě smyk, otočte řidítky lehce ve směru smyku.Je tu šance, že rychle překonáte nečistoty na silnici a pneumatiky opět získají přilnavost k vozovce.
Šťastnou cestu a spousty kilometrů bez nehod :-)))
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.